Participants

  1. Mehdi Aaghabali, University of Edinburgh (session Algebra)
  2. Ricardo Almeida, University of Aveiro (session Dynamical Systems)
  3. Ryszard Andruszkiewicz, University of Bialystok (session Algebra)
  4. Antoni Augustynowicz, University of Gdańsk (session Difference Equations and Special Functions)
  5. Czesław Bagiński, Bialystok University of Technology (session Algebra)
  6. Zbigniew Bartosiewicz, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  7. Jolanta Bartosz
  8. Jaromír Baštinec, Brno University of Technology (session Difference Equations and Special Functions)
  9. Marcin Bąkała, Lodz University of Technology (session Dynamical Systems)
  10. Martin Bohner, Missouri S&T (session Difference Equations and Special Functions) – Invited speaker
  11. Tomasz Brzezinski, University of Bialystok and Swansea University – Invited speaker
  12. Grażyna Ciecierska, University of Warmia and Mazury in Olsztyn (Poster session)
  13. Jan L. Cieśliński, University of Bialystok (session Difference Equations and Special Functions)
  14. Wiktor Dańko, Bialystok University of Technology (session Algebra)
  15. Ahmad Yousefian Darani, University of Mohaghegh Ardabili (session Algebra)
  16. Antoni Leon Dawidowicz, Jagiellonian University (session Dynamical Systems)
  17. Josef Diblík, Brno University of Technology (session Difference Equations and Special Functions) – Invited speaker
  18. Alina Dobrogowska, University of Bialystok (session Difference Equations and Special Functions)
  19. Adam Doliwa, University of Warmia and Mazury (session Difference Equations and Special Functions)
  20. Grzegorz Dymek, The John Paul II Catholic University of Lublin (session Algebra)
  21. Irada Dzhalladova, Kiev National Economics V. Hetman University
  22. Nasrin Eghbali, University of Mohaghegh Ardabili (session Difference Equations and Special Functions)
  23. Marzena Filipowicz-Chomko, Bialystok University of Technology (Poster session)
  24. Galina Filipuk, University of Warsaw and IMPAN (session Difference Equations and Special Functions)
  25. Urszula Foryś, University of Warsaw – Invited speaker
  26. Avner Friedman, Ohio State University – Invited speaker
  27. Valery Gaiko, National Academy of Sciences of Belarus (session Dynamical Systems)
  28. Marek Galewski, Lodz University of Technology (session Difference Equations and Special Functions)
  29. Ewa Girejko, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  30. Tomasz Goliński, University of Białystok (session Difference Equations and Special Functions)
  31. Agata Gołaszewska, Gdańsk University of Technology (session Difference Equations and Special Functions)
  32. Anna Gomolińska, University of Białystok (Poster session)
  33. Piotr Grzeszczuk, Bialystok University of Technology (session Algebra)
  34. Piotr Hachuła, Institute of Logistics and Warehousing (session Quantitative Methods in Economics)
  35. Stefan Hilger, Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt (session Difference Equations and Special Functions) – Invited speaker
  36. Aliaksandr Hryn, Yanka Kupala State University of Grodno (session Dynamical Systems)
  37. Małgorzata Hryniewicka, University of Białystok (session Algebra)
  38. Kamil Szymon Jadeszko, Bialystok University of Technology (Student Session)
  39. Robert Jankowski, University of Białystok (Poster session)
  40. Małgorzata Jastrzębska, Siedlce University of Natural Sciences and Humanities
  41. Piotr Jędrzejewicz, Nicolaus Copernicus University (session Algebra)
  42. Jakub Kabat, Pedagogical University of Cracow (Poster session)
  43. Marek Kępczyk, Bialystok University of Technology (session Algebra)
  44. Maria Kołos, Bialystok University of Technology (Student Session)
  45. Artur Kobus, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  46. Damian Komonicki, Tadeusz Kościuszko Cracow University of Technology (Student Session)
  47. Iryna Korlyukova, Yanka Kupala State university of Grodno (session Algebra)
  48. Mateusz Kowalewski, Bialystok University of Technology
  49. Dorota Kozioł-Kaczorek, Warsaw University of Life Sciences (session Quantitative Methods in Economics)
  50. Kamil Kozłowski, Bialystok University of Technology (session Algebra, Student Session)
  51. Jan Krempa, University of Warsaw (session Algebra)
  52. Diana Kulhawik, Bialystok University of Technology (Student Session)
  53. Mateusz Krukowski, Lodz University of Technology (session Algebra)
  54. Urszula Ledzewicz, Southern Illinois University USA and Lodz University of Technology – Invited speaker
  55. Agnieszka Ławreszuk
  56. Magdalena Łysakowska, University of Zielona Góra (session Algebra)
  57. Grzegorz Łysik, Jan Kochanowski University in Kielce (session Difference Equations and Special Functions)
  58. Luis Machado, University of Trás-os-Montes e Alto Douro (session Dynamical Systems)
  59. Elżbieta Majewska, University of Białystok
  60. Agnieszka B. Malinowska, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  61. Izabela Agata Malinowska, University of Białystok (session Algebra)
  62. Natalia Martins, University of Aveiro (session Dynamical Systems)
  63. Ryszard Mazurek, Bialystok University of Technology (session Algebra)
  64. Sławomir Michalik, Cardinal Stefan Wyszynski University (session Difference Equations and Special Functions)
  65. Dorota Mozyrska, Bialystok University of Technology (Poster session)
  66. Michał Mursztyn, Bialystok University of Technology (Student Session)
  67. Iwonna Nejman
  68. Magdalena Nockowska-Rosiak, Lodz University of Technology (session Difference Equations and Special Functions)
  69. Marta Nowakowska, Katowice University of Silesia
  70. Andrzej Nowakowski, University of Lodz – Invited speaker
  71. Anatol Odzijewicz, University of Białystok
  72. Patrycja Odyniec, Bialystok University of Technology (Student Session)
  73. Joanna Olbryś, Bialystok University of Technology (session Quantitative Methods in Economics)
  74. Paweł Olszewski, Bialystok University of Technology (Student Session)
  75. Piotr Oprocha, AGH University (session Dynamical Systems)
  76. Piotr Ostalczyk, Lodz University of Technology (session Dynamical Systems)
  77. Oyeyemi Oyebola, Federal University of Agriculture Abeokuta (session Algebra)
  78. Krzysztof Piasecki, Poznań University of Economics and Business (session Quantitative Methods in Economics)
  79. Filip Pietrusiak, Lodz University of Technology (Poster session)
  80. Łukasz Pietrych, Warsaw University of Life Sciences (session Quantitative Methods in Economics)
  81. Christian Pötzsche, Alpen-Adria Universität Klagenfurt – Invited speaker
  82. Anna Poskrobko, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  83. Anatolij Prykarpatski, AGH University (session Dynamical Systems)
  84. Karol Pryszczepko, University of Białystok (session Algebra)
  85. Yauheni Rouba, Yanka Kupala State University of Grodno (session Teaching Others as a Way of Learning)
  86. Witold R. Rudnicki, University of Białystok (session Difference Equations and Special Functions)
  87. Miroslava Růžičková, Palacký University Olomouc (Poster session)
  88. Anna Rybak, University of Białystok (session Teaching Others as a Way of Learning)
  89. Agnieszka Rybołowicz
  90. Bernard Rybołowicz, University of Białystok
  91. Sazonova Hanna, Yanka Kupala State Universy of Grodno (session Difference Equations and Special Functions)
  92. Ewa Schmeidel, University of Białystok
  93. Gennady Shushkevich, Yanka Kupala State Universy of Grodno (session Difference Equations and Special Functions)
  94. Robert Skiba, Nicolaus Copernicus University (session Dynamical Systems)
  95. Angelika Skoczek, Bialystok University of Technology (Student Session)
  96. Marcin Skrzyński, Cracow University of Technology (session Algebra)
  97. Agata Smoktunowicz, University of Edinburgh (session Algebra)
  98. Adam Soroczyński, (Student Session)
  99. Rajmund Stasiewicz, Bialystok University of Technology (session Teaching Others as a Way of Learning)
  100. Agnieszka Stocka, University of Białystok (session Algebra)
  101. Kamil Świątek, Poznan University of Technology (session Dynamical Systems)
  102. Delfim F. M. Torres, University of Aveiro (session Dynamical Systems)
  103. Joanna Wasilewska
  104. Izabela Wawreniuk, University of Białystok (Student Session)
  105. Katarzyna Winkowska-Nowak, University of Social Sciences and Humanities (session Teaching Others as a Way of Learning)
  106. Katarzyna Woronowicz, Bialystok University of Technology
  107. Mateusz Woronowicz, University of Białystok (session Algebra)
  108. Małgorzata Wyrwas, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  109. Tatsiana Vankova, Grodno State University (session Difference Equations and Special Functions)
  110. Yury Vuvunikian, Yanka Kupala State University of Grodno (session Dynamical Systems)
  111. Zbigniew Zaczkiewicz, Bialystok University of Technology (session Dynamical Systems)
  112. Małgorzata Zdanowicz, University of Białystok (Poster session)
  113. Michał Ziembowski, Warsaw University of Technology